Hogeldiniz

Sosyal Medya

Toplantı Bilgileri

Toplantı Yeri:

Hilton Oteli

Toplantı Günü:Salı
Toplantı Saati:19.30

Duyurular

 

 

"Niçin Rotary' Ye Katılalım?" Sorusuna 20 Cevap

 

Yazan Dr. Richard D. King, Başkan, Uluslararası Rotary, 2001 – 2002

 

1.Arkadaşlık:

Gittikçe karmaşıklaşan bir dünyada, Rotary insanın en temel ihtiyaçlarından birini sunuyor: Arkadaşlık ve dostluk ihtiyacı. Bu, 1905 yılında Rotary’nin kurulmasının iki nedeninden biridir.

 

2.İş Gelişimi:

Rotary’nin temel kuruluş nedenlerinden ikincisi, iş gelişimidir. Herkesin dayanışmaya ihtiyacı vardır. Rotary, her iş grubundan kesitleri buluşturur. Üyeleri, yaşamın farklı yollarından gelmektedir. Rotaryenler birbirlerine ve birlikte

başkalarına yardım ederler.

 

3.Kişisel İlerleme ve Gelişim:

Rotary üyeliği, kişinin insan ilişkileri ve kişisel gelişim konularında ilerlemesini ve eğitiminin devam etmesini sağlar.

 

4.Liderlik Gelişimi:

Rotary, liderler ve başarılı kişilerden oluşan bir organizasyondur. Rotary kademelerinde görev almak üniversite eğitimine benzer. Liderlik, liderleri motive etmeyi, etkilemeyi ve yönlendirmeyi öğrenmektir.

 

5.Toplum için Vatandaşlık:

Rotary kulübüne üye olmak, kişiyi daha iyi bir vatandaş yapar. Ortalama bir Rotary kulübü, her toplumun en aktif vatandaşlarından oluşmaktadır.

 

6.Sürekli Eğitim:

Rotary’de, üyeleri toplumda, ülkede ve dünyada neler olup bittiğine ilişkin bilgilendirmeye yönelik haftalık bir program olur. Her toplantı, farklı konuşmacıları ve çok çeşitli güncel konulara dinlenmek için bir fırsattır.

 

7.Eğlence:

Rotary eğlencelidir, hem de çok. Her toplantı eğlencelidir. Sosyal faaliyetler eğlencelidir. Hizmet etmek eğlencelidir.

 

8.Topluluk Önünde Konuşma Becerisi:

Rotary’ye katılanların çoğu, topluluk önünde konuşmaktan korkuyordu. Rotary toplulukla iletişim konusunda güven ve beceri kazandırıyor, bu becerileri uygulama ve geliştirme olanağını sunuyor.

 

9.Dünya Vatandaşlığı:

Her Rotaryen, yakasında “Uluslararası Rotary” yazılı bir rozet taşır. Dünya üzerinde Rotary kulübü bulunmayan sayılı yer vardır. Her Rotaryen 199 ülke ve coğrafi bölgede bulunan 30.000 kulüpten istediğine girebilir, hatta buna teşvik edilir. Bu, kişinin hem kendi toplumunda, hem dünya toplumunda hazır arkadaşlara sahip olduğunun anlamına gelir.

 

10.Seyahat Esnasında Yardım:

Her yerde Rotary kulübü bulunduğu için, seyahat esnasında doktor, avukat, otel, dişçi, tavsiye vb.’ye ihtiyaç duyan birçok Rotaryen, Rotary aracılığıyla aradığı desteği bulmuştur.

 

11.Davetler:

Her Rotary kulübü ve bölgesinde, kişinin iş yaşamına renk katan parti ve aktiviteler düzenlenir. Rotary, Rotary bilgileri, eğitimi ve hizmetine ek olarak

eğlenceyi de sunan konferanslar, asambleler ve enstitüler düzenlemektedir.

 

12.Sosyal Becerilerin Geliştirilmesi:

Rotary, her hafta, ayrıca çeşitli olaylar ve görevlerde, üyenin kişiliğini, sosyal becerilerini ve insanlarla iletişim becerilerini geliştirir. Rotary, insanları seven insanlar içindir.

 

13.Aile Programları:

Rotary, aile üyelerinin aile değerlerini geliştirmesine destek olmaya yönelik olarak, dünyanın en büyük gençlik mübadele programlarından birini; gelecekteki Rotaryenlere yönelik lise ve üniversite kulüpleri; eşlerin de katılımı için çeşitli olanaklar ve geniş bir faaliyet yelpazesi sunmaktadır.

 

14.Mesleki Beceriler:

Her Rotaryenin kendi mesleği veya iş dalının geliştirilmesine katılması, komitelerde görev alması ve gençlere kendi işi hakkında eğitim vermesi beklenir. Rotary, kişinin daha iyi bir doktor, avukat, öğretmen vb. olmasına yardımcı olur.

 

15.Ahlakın Geliştirilmesi:

Rotaryenler, kişinin ahlaki standartlarını yönlendiren Dörtlü Deney’i benimsemiştir. Rotaryenlerin, mesleki ve kişisel ilişkilerinde ahlaklı davranmaları beklenir.

 

16.Kültürel Bilinç:

Dünya üzerindeki hemen hemen her din, ülke, kültür, ırk, felsefe, politik inanç, dil, renk ve etnik kimlik Rotary’de bulunmaktadır. Rotary, her türlü çevreden gelen dünyanın en önemli kişilerinin bir kesitidir. Rotaryenler kültürlerinin bilincine varırlar ve her yerdeki insanları sevmeyi ve onlarla çalışmayı öğrenirler.

 

17.Prestij:

Rotary üyeleri önemli kişilerdir: İş hayatı, çeşitli işkolları, sanat, yönetim, spor, askerlik, din ve tüm bilim dallarındaki liderlerden oluşur.

 

18.Güzel İnsanlar:

Rotaryenler, her şeyin ötesinde güzel insanlardır, bu dünya üzerindeki güzel insanlardır. Onlar, önemli olmak güzeldir ama güzel olmak da önemlidir görüşünün takipçisi olan önemli kişilerdir.

 

19.Resmi Bir Felsefenin Bulunmaması:

Rotary’de gizli tokalaşmalar, gizli politikalar, remi felsefe, gizli toplantı veya törenler yoktur. Sadece başkalarına yardım etmeye inanmış erkek ve kadınların oluşturduğu açık bir topluluktur.

 

20.Hizmet Etme Fırsatı:

Rotary bir hizmet kulübüdür. İşi, insanlıktır. Ürünü, hizmettir. Rotaryenler hem yerel hem yurtdışındaki toplumlara hizmet sunarlar. Muhtemelen bu, Rotaryen olmak için en iyi nedendir: başka biri için bir şey yapma fırsatı ve bu süreçte gelen öztatmin duygusu ve bu tatmin duygusunun kişinin kendi hayatına yansıması. Bu, çok kazanım sağlayan bir şey.  En iyi hizmet eden en çok yararlanır.